KOLEJNE SUKCESY NASZEJ KANCELARII W SPRAWACH O WIBOR. ZŁOŻYLIŚMY W IMIENIU KLIENTÓW KOLEJNE POZWY O STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI UMOWY OPARTEJ O WIBOR. PO RAZ TRZECI NA NASZ WNIOSEK SĄD CAŁKOWICIE WSTRZYMAŁ PŁATNOŚĆ RAT KREDYTU ZŁOTOWEGO. DO CZASU ZAKOŃCZENIA SPRAWY, KLIENT NIE MUSI SPŁACAĆ KREDYTU, W TYM WYSOKICH ODSETEK OBLICZANYCH OD STAWKI WIBOR.
To już kolejny sukces Kancelarii w sprawach dotyczących wadliwości kredytów złotowych związanych z WIBOREM. Wcześniej udałem nam się uzyskać całkowite zawieszenie spłat w dwóch innych sprawach kredytów złotowych. Jako jednej z pierwszych Kancelarii w Polsce, udaje nam się wstrzymywać płatność rat kredytowych przez czas procesu, co oznacza, że zdaniem sądów podniesione przez nas roszczenia zostały uprawdopodobnione. Naszym zdaniem nie ulega wątpliwości, że stawka WIBOR jest ustalana wadliwie, a ponadto stanowi nieuzasadniony koszt, ponoszony przez konsumenta. WIBOR powinien zostać zatem co najmniej usunięty z umowy.
W wyniku podniesionej przez nas argumentacji, Sąd postanowieniem z dnia 29 grudnia 2023 r. udzielił zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu złotowego, oprocentowanego w oparciu o stawkę WIBOR. Płatność rat kredytu została całkowicie wstrzymana przez sąd na czas procesu, co oznacza że klient nie musi spłacać kredytu (ani kapitału, ani odsetek naliczanych jako WIBOR 3M + marża).
Wskazana wyżej sprawa dotyczy pozwu o ustalenie nieważności umowy kredytu złotowego, zaciągniętego w 2009 r. w Banku Millennium. Kredyt oprocentowany jest zmienną stopą procentową stanowiącą sumę marży banku i stawki WIBOR. W imieniu Klientki złożyliśmy pod koniec 2023 r. pozew o potwierdzenie przez sąd nieważności umowy kredytu złotowego z powodu wadliwości stosowania stopy WIBOR w umowie kredytowej. W pozwie wskazaliśmy, że z powodu wadliwości umowy oprocentowanej według stawki WIBOR, dalsze spłacanie rat kredytu, w tym również przez czas procesu, jest nieuzasadnione. Złożyliśmy w pozwie wniosek o wstrzymanie przez sąd dalszej spłaty kredytu do prawomocnego zakończenia sprawy. Sąd w całości podzielił argumentację zawartą we wniosku o wstrzymanie dalszej spłaty rat kredytu opartego o WIBOR do tego stopnia, że odstąpił od uzasadnienia swojego postanowienia, a w miejsce uzasadnienia, powołał się w całości na argumentację zawartą w złożonym przez nas wniosku o wstrzymanie dalszej spłaty kredytu do zakończenia sprawy sądowej.
Dwie pozostałe sprawy dotyczą kredytów zaciągniętych w dawnym Fortis Banku. Kredyty te były początkowo złotowe z oprocentowaniem WIBOR+marża, następnie zostały zwaloryzowane kursem waluty obcej w drodze aneksu. Wniosek o całkowite wstrzymanie płatności rat opierał się jednak na wadliwości pierwotnych umów złotowych opartych o WIBOR. Sądy wstrzymały płatność rat.
BEZPŁATNA WSTĘPNA ANALIZA PRAWNA UMOWY
Osiągamy zatem koleje sukcesy w sprawach dotyczących wadliwości kredytów złotowych związanych z WIBOREM. Umowy kredytów złotówkowych opartych o stawkę WIBOR budzą poważne wątpliwości, a naszym zdaniem umowy te mogą zostać uznane nawet za nieważne w całości. Wyżej opisane postanowienia sądów pokazują, że również sądy dostrzegają prawdopodobieństwo uwzględnienia roszczenia związanego wadliwością umowy opartej o WIBOR na skutek podniesionych przez nas argumentów
Sprawy prowadzą r. pr. Małgorzata Wilczek oraz adwokat Sławomir Kurek.
Nasza Kancelaria, w celu ułatwienia dostępu do pomocy prawnej, proponuje bezpłatną wstępną analizę umowy kredytu lub pożyczki pod względem występowania wad prawnych. Nasi wyspecjalizowani prawnicy od wielu lat z duży sukcesami walczą z bankami i innymi instytucjami pożyczkowymi po stronie kredytobiorców.
Kontakt do Kancelarii celem poddania umowy wstępnej, bezpłatnej analizie prawnej
Adres e-mail: kancelaria@adwokat-kurek.pl
Tel. 668 344 019