5 rzeczy, które każdy prawnik od kredytów chciałby, żebyś wiedział przed podpisaniem umowy kredytowej

umowa kredytowa

Podpisanie umowy kredytowej to poważna decyzja, która będzie miała wpływ na życie kredytobiorcy przez wiele lat. Trzeba zatem dokładnie zrozumieć wszystkie warunki i zobowiązania, które się z nią wiążą. Dzięki temu uda się uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i będzie można cieszyć nowym mieszkaniem bez zbędnego stresu. Na jakie aspekty prawnik od kredytów uczula przed podpisaniem umowy?

1. Dodatkowe i ukryte koszty umowy kredytowej

Jednym z najważniejszych aspektów każdej umowy jest dokładne zapoznanie się z kosztami zarówno dodatkowymi, jak i ukrytymi. Nie chodzi tu tylko o oprocentowanie, ale również o dodatkowe opłaty, takie jak prowizje, ubezpieczenia, czy koszty związane z wcześniejszą spłatą kredytu. Wiedza dotycząca ich wysokości pozwala na zaplanowanie budżetu oraz odłożenie pieniędzy. Przed podpisaniem umowy, warto także dokładnie sprawdzić, jakie koszty wiążą się z ewentualnymi zmianami w umowie i koniecznością podpisania aneksu.

2. Rodzaj oprocentowania i związane z tym ryzyko

Prawnik od kredytów z pewnością uczuli nas na kwestie związane z oprocentowaniem kredytu. Należy zwrócić uwagę na to, czy jest ono stałe, czy zmienne. Oprocentowanie zmienne może ulec zmianie w trakcie trwania umowy, co przełoży się na wysokość miesięcznych rat. Kredytobiorca powinien zagłębić się w ten temat oraz zaznajomić z czynnikami wpływającymi na ten parametr. Pozwoli to w pewnym stopniu przygotować się na ewentualne dodatkowe koszty. Warto pamiętać także o tym, że banki mogą oferować okresy promocyjne z niższym oprocentowaniem, które później wzrasta.

3. Elastyczność umowy

Świadomość tego, na ile elastyczna jest nasza umowa kredytowa, przyda się w momencie, gdy będzie chcieli wprowadzić zmiany, np. w zakresie wydłużenie okresu kredytowania lub zmiany terminu płatności rat. Prawnik od kredytów powinien uczulić nas w tej kwestii, bowiem w perspektywie 20, 25 lub 30 lat może wydarzyć się wiele rzeczy. Przed podpisaniem warto sprawdzić, czy możliwe jest wprowadzenie zmian w umowie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Często bywa tak, że po podpisaniu umowy, każda zmiana będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami za sporządzenie aneksu. W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować, czy wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami.

4. Świadomość praw i obowiązków kredytobiorcy

Przyszły kredytobiorca powinien dokładnie zapoznać się z listą praw i obowiązków, jakie będą na nim ciążyć po podpisaniu umowy. W razie potrzeby, prawnik od kredytów może wyjaśnić nam, na czym dokładnie one polegają. Jedną z bardziej istotnych kwestii jest konieczność poinformowania banku o zmianie sytuacji finansowej. Jeśli chodzi o przysługujące prawa, warto wiedzieć m.in. o możliwości renegocjacji warunków oraz o  prawie do odstąpienia od umowy w określonym czasie bez podania przyczyny.

5. Dodatkowe zapisy w umowie

W niektórych umowach kredytowych może znaleźć się zapis o konieczności uzyskania zgody banku na zaciągnięcie innych kredytów lub pożyczek. W ten sposób instytucja zabezpiecza się przed ryzykiem niewypłacalności. Prawnik od kredytów może uczulić swoich klientów również na inne zapisy, np. dotyczące karencji przy zakupie mieszkania od dewelopera.

Podpisanie umowy kredytowej to ważna decyzja finansowa, która wymaga starannego przemyślenia i analizy. Nie należy zatem spieszyć się z decyzją, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy doradcy finansowego.