Światełko w tunelu dla kredytobiorców borykających się z wysokimi ratami kredytów złotówkowych, opartych o WIBOR. Rzecznik Finansowy stwierdził w jednej z prowadzonych spraw, że postanowienia odnoszące się do WIBORU mogą być uznane przez sąd za nieuczciwe.
Złotówkowicze płacą wysokie raty kredytowe od WIBORu
Większość kredytów w Polsce oprocentowanych jest więc zmienną stopą procentową w oparciu o stawkę WIBOR. Wysokość odsetek od kredytu zależy więc głównie od wartości stawki WIBOR.
Odsetki stanowią wynagrodzenie dla banku za to, że kredytobiorca może korzystać z pieniędzy banku. Im wyższe oprocentowanie kredytu, tym wyższe odsetki płaci kredytobiorca. Jednocześnie kredyty uzależnione od WIBORU są często zawierane na kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że jeżeli zaciągnąłeś kredyt przykładowo na 30 lat, to w ciągu tych 30 lat oprocentowanie Twojego kredytu będzie się wielokrotnie zmieniało, w kierunku wyznaczonym przez WIBOR. Jeżeli WIBOR wzrośnie, to wzrośnie też oprocentowanie.
Z zawarciem umowy kredytu opartego o WIBOR, wiąże się więc istotne ryzyko po stronie Klienta. Jeżeli zatem masz kredyt oparty o WIBOR i oprocentowanie Twojego kredytu w dniu zawarcia wynosiło np. 5%, to po jakimś czasie od zawarcia umowy może się okazać, że oprocentowanie wzrosło np. do 13%. Skutkiem tego, horrendalnie wzrosną płacone przez Ciebie raty kredytu.
Umowa WIBORowa może być nieuczciwa
Jednocześnie umowa kredytu opartego o WIBOR zazwyczaj w żaden sposób nie zabezpiecza Cię przed wzrostem stopy procentowej. Jeżeli oprocentowanie Twojego kredytu WIBORowego wzrośnie do 20%, to będziesz płacił odsetki od tych 20%. Banki zwykle konstruują umowy kredytowe w taki sposób, że w przypadku wzrostu rat, zostaniesz pozostawiony sam sobie z problemem finansowym.
Nie dość, że Umowa WIBORowa zazwyczaj nie zabezpiecza kredytobiorcy przed wzrostem płaconych odsetek, to przy zawieraniu większości umów kredytowych, banki nawet nie informowały o istnieniu takiego ryzyka i go nie wyjaśniały. Przeciętny Kredytobiorca z reguły ma takie przeświadczenie, że kwota raty aktualna na dzień zawarcia umowy będzie się utrzymywać. Tymczasem przez wzrost WIBORU, wartość spłacanych rat może zwiększyć się nawet wielokrotnie w stosunku do wysokości rat, jakie były zakładane przy zawieraniu umowy. O tym banki jednak zazwyczaj nie informowały.
Bank nie wyjaśnił Ci ryzyka wzrostu stóp procentowych? Może mieć kłopoty
Stąd – jeżeli posiadasz kredyt oparty o WIBOR – odpowiedz sobie na pytanie, czy rzeczywiście Bank wyjaśnił Ci ryzyko związane ze wzrostem stóp procentowych, czy Bank pokazał Ci jakieś symulacje, czy wskazywał, jaka była najwyższa zanotowana dotychczas stawka WIBOR w historii, jaka będzie wysokość Twojej raty oraz całkowitego kosztu kredytu, jeżeli WIBOR wzrośnie? Bank jako instytucja zaufania publicznego, ma szczególny obowiązek informowania kredytobiorców o ryzykach związanych z umową. W szczególności Bank ma obowiązek informować Klienta, że oferowana umowa kredytu opartego o WIBOR nie zabezpiecza kredytobiorcy przed wzrostem oprocentowania i w razie spełnienia się tego ryzyka, kredytobiorca będzie zdany tylko na siebie.
Stanowisko Rzecznika Finansowego
Stąd, z uwagi na to, że prowadzimy sprawy sądowe dotyczące WIBORu, cieszymy się ze stanowiska Rzecznika Finansowego, który stwierdził w jednej z prowadzonych spraw, że postanowienia umowy dotyczące stawki WIBOR mogą być oceniane pod kątem uznania ich za niedozwolone postanowienia umowne. Sąd zatem może ocenić, czy postanowienia dotyczące WIBORU są sprzeczne z dobrymi obyczajami i czy nie naruszają rażąco interesów konsumentów. Otwiera to drogę do badania sprzeczności postanowień dotyczących WIBORU z art. 3851 k.c. i w naszej ocenie stanowisko Rzecznika Finansowego ma znaczenie dla większości umów kredytów złotówkowych.
Bezpłatna analiza umowy
Jeżeli masz kredyt złotówkowy oparty o stawkę WIBOR, możesz skorzystać z bezpłatnej analizy swojej umowy w naszej Kancelarii. Może się okazać, że zachodzą podstawy do podważenia umowy. W przypadku zainteresowania, możesz przesłać swoją umowę na adres mailowy:
adwokat Sławomir Kurek – tel. 668-344-019
radca prawny Małgorzata Wilczek tel. 502-160-118