TSUE otworzył frankowiczom drogę do wolności
Wyrok TSUE z 14 grudnia 2023 r. w sprawie C-28/22 pozbawia Banki ostatnich argumentów w sprawach frankowych. Banki robiły co mogły, aby utrudnić życie frankowiczom – najpierw udzielały toksycznych kredytów frankowych, a potem w sądach szły w zaparte, że umowy frankowe są świetne, pozbawione wad i co absurdalne – banki podnosiły przed sądami, że kredyty frankowe wciąż są korzystne dla kredytobiorców.
TSUE nie daje się jednak nabrać na ładne oczy banków i konsekwentnie murem stoi po stronie frankowiczów. Najpierw TSUE orzekał, że sąd może unieważnić całą umowę kredytu frankowego po uznaniu, że niektóre jej warunki są nieuczciwe. To otworzyło sądy polskie na stwierdzanie nieważności umów kredytów waloryzowanych kursem CHF. Obecnie około 95% wyroków w sprawach frankowych dotyczą unieważnienia umowy.
Potem TSUE stwierdził, że bieg przedawnienia roszczenia frankowiczów nie rozpoczyna się w ogóle, dopóki konsument nie ma świadomości, że w jego umowie występują nieuczciwe warunki.
Dalej TSUE potwierdził, że Bank nie może żądać wynagrodzenia za to, że kredytobiorcy korzystali z jego pieniędzy na podstawie nieważnej umowy – a co więcej – konsument może żądać od banku rekompensaty. Po unieważnieniu umowy kredytu frankowego, to więc konsument może żądać od banku pieniędzy tytułem rekompensaty, a bank nie ma takiego prawa.
TSUE zablokował bankom wynagrodzenie za korzystanie z kapitału nieważne kredytu? Wymyśliły waloryzację tego kapitału. TSUE odebrał im też tą waloryzację.
Następnie TSUE podkreślił, że frankowicze mają prawo do żądania wysokich odsetek, jeżeli bank zwleka ze zwrotek rat, w tym za czas trwania procesu. To pozwala na zrekompensowanie frankowiczom czas oczekiwania na wyrok w sprawie o unieważnienie umowy kredytu frankowego.
W dniu 14 grudnia 2023 r. w sprawie C 28/22, TSUE wytrącił bankom z rąk ostatnie miecze w sprawach frankowiczów. Wyrok TSUE będzie miał ogromne znaczenie w sprawach frankowych, w tym w kwestiach dotyczących przedawnienia roszczeń banku o zwrot pożyczonej kwoty kapitału, a także w kwestiach tzw. prawa zatrzymania świadczenia, stosowanego przez banki. Banki w celu uniknięcia rozliczania się z frankowiczami po uznaniu umowy za nieważną, podnosiły tzw. zarzut zatrzymania świadczenia. Wyrok TSUE z 14 grudnia 2023 r. C-28/22 jednoznacznie wskazuje, że banki nie mogą w ten sposób unikać rozliczenia się z kredytobiorcami. To znacznie ułatwi odzyskanie należnych frankowiczom kwot.
Co możesz zrobić ze swoją umową kredytu frankowego?
Jeżeli masz tzw. „kredyt frankowy”, tj. tzw. kredyt indeksowany lub denominowany walutą CHF (ale również EUR, USD, JPY), to w pierwszej kolejności najlepiej oddać umowę do analizy prawnej. W naszej kancelarii wstępna analiza prawna umowy pod względem występowania w niej nieuczciwych warunków i możliwości, jakie przysługują kredytobiorcy, jest bezpłatna.
Jeżeli w umowie frankowej występują nieuczciwe warunki, a w 99% umów kredytów frankowych takie nieuczciwe warunki są zawarte, to frankowicze mogą żądać usunięcia z umowy tych warunków oraz unieważnienia całej umowy kredytu frankowego. Kredytobiorcy mogą także żądać zwrotu zapłaconych do banku rat, opłat i innych kosztów związanych z nieważną umową frankową, w szczególności że zgodnie z wyrokiem TSUE z 14 grudnia 2023 r. w sprawie C-28/22, banki nie mogą już blokować rozliczania się z konsumentami przez podnoszenie zarzutów zatrzymania świadczenia. Banki nie mogą więc, zgodnie z orzeczeniem TSUE, wstrzymywać rozliczeń z konsumentem.
Jakie mamy doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych?
Adwokat Sławomir Kurek zajmuje się sprawami dotyczącymi kredytów frankowych od 2015 r., tj. właściwie od początków, kiedy były składane w sądach pierwsze pozwy. W pierwszych latach borykaliśmy się z trudnościami w polskich sądach, które latami trzeba było przekonywać do tego, że kredyty frankowe są nieuczciwe i nieważne. Krok po kroku obserwowaliśmy kolejne, korzystne orzeczenia TSUE w sprawach frankowych, które miały wpływ na prowadzone przez nas sprawy frankowiczów w Polsce. Od początku wnosiliśmy o ustalenie nieważności całej umowy kredytu frankowego w sentencji wyroku i m. in. dzięki nam udało się przekonać sądy, że polscy konsumenci mają interes prawny w stwierdzeniu nieważności umów frankowych.
Dzięki pomocy adw. Sławomira Kurka, wiele osób uzyskało orzeczenia potwierdzające nieważność kredytów frankowych i uwolniło się od nieuczciwych zobowiązań.
Wstępna analiza umowy kredytu frankowego w naszej Kancelarii jest bezpłatna. Na podstawie dokonanej analizy, kredytobiorca dowie się, co może zrobić i z jakimi roszczeniami może wystąpić, a także otrzyma bezpłatne szacunkowe wyliczenie kwot, jakie może odzyskać od banku w swojej sprawie. Kredytobiorca w naszej kancelarii zostanie przeprowadzony przez nas przez całą drogę, jaką trzeba przejść do unieważnienia umowy frankowej.
Od lat pomagamy frankowiczom?
Jako jedna ze znanych w środowisku kancelarii zajmujących się prawem bankowym, świadczymy kompleksową obsługę prawną, co wiąże się z tym, że klient oddaje nam swoją sprawę, którą opiekujemy się my. Przeprowadzamy klienta przez cały proces, od wezwania przedsądowego do banku, aż do prawomocnego zakończenia sprawy – w taki sposób, aby spowodować konieczność samodzielnego podejmowania działań przez klienta do minimum.
W pierwszej kolejności dążymy do wykazania przed sądem, że umowa kredytu frankowego jest w całości nieważna (a nie np. tylko w części). Podejmujemy działania zmierzające do uzyskania dla Klienta jak największej korzyści w możliwie najkrótszym czasie.
Mamy doświadczenie w sporach z każdym z bankiem i między innymi dzięki nam udało się przekonać sądy do nieważności umów z tzw. bankami trudnymi (typu Fortis, Deutsche).
Oferujemy jasne i przejrzyste warunki wynagrodzenia i nie stosujemy ukrytych kosztów.
Każda sprawa jest analizowana indywidualnie i ze 100% zaangażowaniem.
Co musisz zrobić, żeby rozpocząć działania?
W pierwszej kolejności prześlij swoją umowę do analizy prawnej. W naszej Kancelarii wstępna analiza prawna umowy kredytu frankowego jest darmowa. W odpowiedzi uzyskasz jasne informacje, co możesz uzyskać i co należy zrobić dalej.
Poniżej znajduje się adres mailowy, na który można przesłać umowę kredytu frankowego do wstępnej, bezpłatnej analizy prawnej:
kancelaria@adwokat-kurek.pl
ADW, SŁAWOMIR KUREK
Obraz autorstwa pch.vector na Freepik