Kredyty frankowe to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień finansowych ostatnich lat w Polsce. Wielu kredytobiorców, którzy zdecydowali się na kredyt w szwajcarskich frankach, stanęło w obliczu problemów związanych z gwałtownym wzrostem kursu CHF. W związku z tym sporo osób zastanawia się czy warto podpisać ugody z bankami. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wiele zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy i zapisów w umowie. W podjęciu decyzji może pomóc nam adwokat od prawa bankowego.
Ugoda w sprawie kredytu frankowego – najważniejsze informacje
Na początek należy zaznaczyć, że ugoda z bankiem może przynieść wiele korzyści dla kredytobiorcy. Przede wszystkim może pozwolić na uniknięcie długotrwałego i wiążącego się z wyższymi kosztami procesu sądowego. Dodatkowo kredytobiorca może co do zasady liczyć na obniżenie rat kredytu oraz na korzystniejsze warunki spłaty. W wielu przypadkach banki są skłonne do negocjacji i oferują różne formy ugód, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Niemniej jednak trzeba pamiętać o istnieniu pewnego ryzyka. Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie warunki ugody i upewnić się, że są one korzystne. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że kredytobiorca będzie musiał zapłacić jeszcze więcej niż pierwotnie zakładał. Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów warto skonsultować się z takim specjalistą jak adwokat od prawa bankowego. Nasza Kancelaria reprezentuje Kredytobiorców zainteresowanych zawarciem ugody w kontaktach z bankami i negocjuje warunki ugód w imieniu Klientów.
Porozumienie z instytucją finansową to niejednokrotnie szansa na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. W niektórych przypadkach może jednak istnieć druga strona tego medalu. Bank może żądać dodatkowych opłat lub rezygnacji z dalszych roszczeń. Całkowity koszt ugody dla frankowicza w 2023 roku może być różny w zależności od instytucji i indywidualnych warunków kredytu. Z tego względu konieczne jest dokładne przeanalizowanie propozycji, zwłaszcza pod kątem wydatków i porównanie ich z potencjalnymi korzyściami.
Kiedy warto pójść na ugodę z bankiem?
Dla wielu kredytobiorców ugoda może wydawać się jedynym rozwiązaniem. Oczywiście warto rozważyć zawarcie ugody z bankiem. Dobrze jednak jest rozważyć także inne opcje, takie jak skorzystanie z pomocy prawnej w celu dochodzenia swoich praw w sądzie. Porozumienie z bankiem z pewnością jest najszybszą drogą, zwłaszcza jeśli porównamy ją do procesu sądowego, który może trwać nawet do kilku lat. Obecnie frankowicze wygrywają blisko 98% spraw w sądzie, a zawarta przez nich umowa kredytowa jest unieważniana. Ugoda wiąże się zatem z szybszym i co do zasady tańszym załatwieniem sprawy, ale niejszą skalą benefitów, w porównaniu do wygranego sporu sądowego. W razie zwycięstwa jesteśmy bowiem w stanie całkowicie pozbyć się zobowiązania.
Warto wspomnieć jednak o zaletach ugody. Przede wszystkim możemy uzyskać pewne korzyści, bez konieczności inicjowania jakiegokolwiek procesu.Ugoda z bankiem tTo dobre rozwiązanie dla osób zachowawczych, które nie chcą pozywać swojego banku i ponosić ryzyka. Rozmowy dotyczące ugody trwają zazwyczaj kilka, a maksymalnie kilkanaście tygodni. Jeśli zależy nam na czasie, również lepiej wybrać tę drogę. Osoby, które zdecydują się podpisać dokumenty wiedzą dokładnie o ile spadnie saldo ich kredytu, jakie jest zadłużenie pozostałe do spłaty i w jaki sposób będzie wyglądało rozliczenie zobowiązania. Ostatecznie każda opcja ma swoje plusy i minusy. Warto zatem skorzystać z pomocy adwokata od prawa bankowego, który może doradzić nam najlepszą z nich. Należy pamiętać, że bank proponując warunki ugodowe, będzie dążył do załatwienia sprawy w sposób najbardziej korzystny dla niego samego. Dlatego pomoc ze strony adwokata może uchronić kredytobiorcę przed podpisaniem niekorzystnej ugody. W przypadku zainteresowania ugodowym załatwieniem sprawy kredytu frankowego, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.